SUYA DAYANIKLI PARKE ÇEŞİTLERİ

Lamine Parke

Natürel meşe ağaçlarını organik boyalarla renklendirerek ve doğallıklarını koruyarak zarif birer sanat eserine dönüştürüyoruz…

Üzeri renklendirilmiş lamine parkeleri eskiterek ve yaşlandırarak, yaşanmışlıklarla dolu bir sanata dönüştürüyoruz…

Klasik ve doğal bir görünüm sevenler için, meşe lamine parkeleri organik ve doğal yağlar ile renklendiriyoruz…

Tüm Lamine Parke Çeşitleri İçin Tıklayın!

SUYA DAYANIKLI PARKE

Suya dayanıklı parke…

Lamine parkeler, suya dayanıklı parkelerdir. Ancak bilinenin aksine “su geçirmez” değildirler. Parkenin üst yüzeyleri su ile temas ettiğinde, mevcut koruyucu sayesinde neredeyse hiç etkilenmezler. Ancak alt taraftan bir su sızıntısı olduğunda etkilenirler. Lamine parkenin alt yüzeyinde herhangi bir koruyucu olmadığından bu suyu emerler. “Su geçirmez parke” diye bilinen plastik yer döşemeleri hariç, hiç bir parke alttan gelen su sızıntısına karşı direnç gösteremez.

Lamine parkeler üst taraftan su geldiğinde zarar görmez! Bu nedenle mutfak ve hatta banyo gibi alanlarda dahi rahatlıkla kullanılabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken tek nokta, parke altına su sızmamasıdır!

Suya dayanıklı parkeLamine Parke Temizliği

Lamine parkeleri duru su veya duru suya katılmış organik yüzey temizleyiciler ile (doğal arap sabunu gibi...) temizlemek mümkündür.  Parkenin derz araları, dişi ve erkekler (lamba-zıvana) tutkallandığı için suyu alt tarafa sızdırmaz. Parkenin üst yüzeyi de organik yağ veya boyalar ile kaplı olduğundan, ham ağacın suyu ememez.

Lamine Parke Kaplı bir Alanı Su Basarsa Ne Yapılmalıdır?

Bu durumda yapılması gereken ilk hamle, üst yüzeyde birikmiş olan suyu hızlı bir şekilde boşaltmak olmalıdır. Daha sonra odanın bulunduğu ortamda cam açarak hava akışı sağlanmalı ve nemin dışarı atılmasına yardımcı olunmalıdır. Şayet yerden ısıtma sistemi varsa, hemen açılmamalıdır! Çünkü bu durumda parkelerde hızlı bir çatlama etkisi görülür. Petekli kalorifer sistemi varsa, hemen devreye sokulmalıdır. Yerden ısıtma sistemi, kış aylarında su baskınından en az 10 gün sonra, yaz aylarında ise 3-4 gün sonra açılmalıdır.

suya dayanıklı parke

Dış Mekanlarda Kullanılan Parkeler Neden Sudan Etkilenmezler?

Dış mekan parkeleri (deck) öz suyu alınmış ve içine çeşitli koruyucu kimyasallar emdirilmiş (emprenye edilmiş) ağaçlardan elde edilir. Bu nedenle suya, yüksek ısı değişimlerine ve güneşe karşı dirençleri, iç mekan (indoor) parkelere göre çok daha yüksektir. Yalnızca zeminde değil, duvar ve tavan kaplaması olarak da dış mekanlarda kullanabilirsiniz. Ayrıca havuz kenarı, tekne güvertesi gibi suyun çok yoğun olduğu ortamlarda da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Çam, iroko ve teak ağaçları genellikle dış mekanlar için (outdoor) uygundur. Teak ağacı bu üç türün içinde en dayanıklı olanıdır. Çam ağacı fiyat olarak en ekonomik tercih olacaktır. Ortalama yılda 3-4 kere üzerlerine rulo ile yağ sürerek bakımları yapılmalıdır. Aksi halde parkenin rengi grileşecek ve kullanım süresi de kısalacaktır. Bu nedenle 3-4 ayda bir gerekli bakımı yapmalısınız. Sonuç olarak ahşap parkeler doğru kullanım ile sudan etkilenmezler…

Soru, görüş ve önerileriniz için burayı tıklayın.

Tüm lamine parke çeşitlerimizi incelemek için burayı tıklayın.

Bizi YouTube‘da takip etmek için burayı tıklayın.

Instagram hesabımızı takip etmek için burayı tıklayın.

Facebook sayfamızı takip etmek için burayı tıklayın.

.

.

.

.

.

.

Etiketler: Suya dayanıklı parke. Suya uygun parke. Suya dayanıklı parke hangisidir? Sudan etkilenmeyen parke. Sudan etkilenmeyen parkeler hangileridir? Lamine parke. Parkeyi su basarsa. Organik Parke. Sonuç olarak… Hem lamine hem de masif parkeler… Bu nedenle… Sonuç olarak… Ayrıca… Hem masif hem de lamine parkeler… Bu sebeple lamine parkeler… Hem suya, hem de neme dayanıklıdır.

Blog Sayfasına Dön