Sıkça Sorulan Sorular – Organik Parke Exclusive – Lamine Parke Sanatı…

Sıkça Sorulan Sorular

Lamine parke, farklı ağaç türlerinin ince kesitler halinde kesilerek ve birbirine tutkallanarak elde edilen parke türüdür. Alt katman, üstteki papel dediğimiz kaplamanın dönmemesi ve uzun yıllar kullanılabilmesi için özel teknikler ile üretilir.

Lamine parkeler başta ev gibi kişisel yaşam alanları olmak üzere ofisler, kafeteryalar, restoranlar, oteller gibi ayak trafiğinin çok yoğun olduğu ortamlarda dahi kullanılabilmektedir. Ayrıca mutfak ve banyo gibi suyun yoğun olduğu ortamlarda da rahatlıkla kullanılabilir.

Lamine parkelerin üst kaplamalarında büyük ölçüde meşe veya ceviz ağaçları kullanılır. Alt şasede ise okume, kavak, kayın, köknar, çam gibi ağaçlar kullanılır.

Yüzer sistem montaj, lamine parkeleri beton üzerine serilen şiltenin üzerine yapıştırmadan, yalnızca parkeleri birbirine yapıştırarak yapılan montaj türüdür. Öncelikle lamine parkenin altına en uygun şilte türü olan organik mantar şilte beton şapın üzerine serilir. Ardından parkeler dişi ve erkekler birbirine yapıştırılarak şilte üzerine montajı yapılır.

Tutkallı (yapıştırma) montaj, lamine parkeleri direkt olarak beton şap üzerine yapıştırarak yapılan montaj türüdür. Parkeler şap üzerine esnek tutkal kullanılarak yapıştırılır. Bu sayede parkelerde asla esneme veya açılma etkileri olmamaktadır.

Lamine parkeler arasındaki fiyat farklarının en temel sebebi, parke üzerine uygulanan işlemlerdir. Örneğin, yağlı lamine parkeler 2-3 kere uygulanan işlemlerle kullanıma hazır hale gelirken, patineli veya varaklı parkeler ise 7-8 farklı işlem uygulanarak üretilebilmektedir. Bu da fiyatı doğrudan etkilemektedir.

Yerden ısıtmaya uygun lamine parkeler, alt katmanlarındaki farklılıklardan anlaşılabilir. Üst kaplamalara bakılarak bir parkenin yerden ısıtmaya uygun olup olmadığı anlaşılamaz. Alt gövde (şase) farklı katmanlar oluşturacak şekilde marin-kontra olarak üretilir. Bu sayede parke ısı ile temas ettiğinde küçülme, dönme veya açılma etkileri oluşmaz.

Lamine parke tamamen doğal ağaç kaplamadır. Alt katmanları da çeşitli ağaçlar kullanılarak üretilir. Laminat parke ise, MDF üzerine ağaç fotoğrafı olan kağıt basılarak “Lamine Parke” görünümü kazandırılır. Dolayısıyla laminat parkeler ağaç değildir, ağaç görünümü olan parkelerdir. Lamine parkeler ise tamamen doğal ve organiktir.

Lamine parkeler, ev kullanımında 25-30 yıl, ayak trafiğinin yoğun olduğu ortamlarda ise 5-10 yıl arasında kullanılabilir.

Lamine parkeler, üzerine sürülen organik boyalar veya yağlar sayesinde ağaç yüzeye sızdırma yapmazlar. Bu sayede üstten gelebilecek suya karşı dayanıklıdırlar.

Lamine parkeler üst yüzeylerine sürülen trafik cila sayesinde çizilmelere ve darbelere karşı dayanıklıdır. Ancak “Çizilmez” değildir! Koltuk, sandalye gibi sürekli hareket halinde olan mobilyaların altlarına keçe ve benzeri koruyucu ürünler kullanıldığı taktirde uzun yıllar çizilmeden kullanılabilmektedir.

Yüzer sistem plank parkeler; günde yaklaşık 100 m2

Tutkallı sistem plank parkeler; günde yaklaşık 60 m2

Balıksırtı ve macar kesim parkeler ise günde yaklaşık 40 m2 kadar uygulanabilir.

Evet. Üst kaplamanın (papelin) kalınlığına göre 2, 3 veya daha fazla sistre-cila uygulaması yapılabilir.

Evet yapılır. Beton basamakların üzerine lamine parke kullanarak ahşap basamak kutusu yapılır. Ardından ahşap basamaklar, beton üzerine monte edilir.

Özel üretim lamine parkeler, talep edilen metrekareye göre siparişten itibaren yaklaşık 2-5 hafta arasında teslim edilir.

Evet. Hem İstanbul içi, hem de İstanbul dışına montaj hizmeti vermekteyiz.

Evet. Türkiye ve dünyanın her bölgesine satış yapılmaktadır.

Evet, yapılır. Ham meşe kaplama süpürgeliklere, seçtiğiniz lamine parkenin yüzeyine yapılan işlemlerin aynısı yapılır.

Evet, yapılabilir. Çizilen plakalar rötüş ile kapatılır. Şayet rötüş ile giderilemeyecek kadar derin çizikler var ise, o plakalar lokal olarak değiştirilir.

Hayır, gerektirmez. Ev kullanımında ortalama 10-15 yıl, ofis veya mağaza gibi yoğun ayak trafiği olan ortamlarda ise ortalama 5 yıl sonra sistre ve cila işlemi yapılabilir. Bunun dışında lamine parkenin herhangi bir bakımı yoktur.

Lamine parkeler yalnızca ahşap yüzey temizleyici, natürel arap sabunu veya duru su ile temizlenmelidir. Bunların dışında hiç bir temizlik ürünü kullanılmamalıdır!

Sıkça Sorulan Sorular dışında lamine parke ve merdivenler hakkında merak ettiğiniz her şeyi BURAYI tıklayarak bize sorabilirsiniz.

Lamine parke üretimi ve lamine parke montajı büyük bir titizlik ve ustalık gerektiren bir sanattır…

Lamine Parke

Lamine Parke Sanatı

Sıkça Sorulan Sorular - Lamine Parke